Raširi krila

Vidi zadnju objavu ...

turistički pratitelj

Dodan: 01.11.06 @09:52:26

željkica

Gost

0 0

ne znam kako misliš za te neprijavljene zaposlenike da rade na crno, odn.kaj rade da rade na crno?? Ako misliš na to da su vodiči - vodiče ionako nijedna agencija ne zapošljava kao svoje zaposlenike, svi su oni (mi) honorarci iliti vanjski suradnici. U tome i je poanta da možeš raditi za bilo koju agenciju i nisi vezan ni uz jednu striktno ni poslovno osim ako to želiš iz osobnih razloga. Ima agencija koje su bolje od nekih drugih, pa se može dogoditi da im vodič da neku prednost kad traže vodiča, ali inače ništa drugo...

Naravno, često i sami radnici u agenciji obavljaju vodičke, pratiteljske poslove za svoju agenciju, ali to je niešto drugo...

To što nemaju licenci, a vode je već malo ozbiljnija stvar. Čudim se da ih u 10 godina nitko nije ulovio?? Ili su možda ipak pratitelji a vodiče dodatno unajmljuju??,  pa si pomiješao?

Inače, čitam tu za vodiče da su spustili cijene na 400kuna. Dakle, ako se radi isključivo o vođenju nekog grada u trajanju sat - dva, stvarno ne mislim da je to malo novaca, jer on u danu može imati i po nekoliko takvih vođenja, ali ako se radi o cjelodnevnom praćenju - onda se ispod te cijene ne bi smjelo ići, jer si vremenski s grupom od 0 - 24 i nema ni teorijske šanse imati još koji posao taj dan.

Gost

Gost

0 0

maturant sam, a posjedujem znanje japanskog jezika (bio sam na razmjeni učenika u japanu)
vrlo vjerovatno ću upisati u 11. mjesecu tečaj za pratitelja u petrosu.

zanima me dali me moje godine mogu u tome spriječiti? te imam li zapravo ikakve šanse naći preko nekakvih praznika posao sa znanjem japanskog jezika?

unaprijed mnogo zahvaljem!

Maja

Gost

0 0

Osobno mislim da bi pratitelji trebali osnovati svoju udrugu radi zastite svojih prava i interesa. Zalosno je to da se posao pratitelja smatra manje slozenim i odgovornim od vodica. A to se prvenstveno vidi u placanju. Evo zadnji slucaj koi sam imala, ja sam vodila cjelodnevni izlet za 250 kn, a kolega gradski vodic je dobio za 1 sat vodenja 300 kn. A isti izlet tj. grupa. Uz to od pratitelja se ocekuje encikolpedijsko znanje, animacija i to po zelji svake agencije na svoj nacin. Uz to pratitelji postajusu i osobe koje nemaju nikakvo obrazovanje i kao takvi organiziraju tecajeve za pratitelje. Isto ako vodite turu sa strancima vi dobijete sitnis jer ste pratitelj a kolege po gradovima dizu lijepe novce, u pojedinim slucajevima ono sto vi za taj dan krvavo odradite oni dignu za 2 i pol sata i manje. Opet ako vodite van nase ljude od vas se ocekuje da kao pratitelj budete i gradski vodic a sve radite za 60-80 eura dnevno bez dodatka za vodenja osim u gradovima gdje se nase agencije vise ne mogu izvlaciti,pa ako imate srece dobijete gradskog vodica. A da ne govorim o kvazi pratiteljima koji vode izlete da bi ustedili agenciji pa uredski namjestenici idu na put kao pratitelji. Ili ako radite u nekoj jadranskoj agenciji za placu tijekom sezone i jos vam striktno paze da za izlet dobijete tocno odredenu dnevnicu po Narodnim novinama. Stoga, bi trebala postojati udruga koja bi jasno postavila pravila i omogucila da svi kvalificirani pratitelji mogu raditi, da se postavi prema agencijama, i da se makne nelojalna konkurencija. A ne da oni koji uredno ispunjavaju sve uvjete i placaju obrazovanje sjede doma ili uzaludno hodaju i sarmiraju okolo po agencijama dok drugi vis a vis njih slove kao pratitelji.

Gost

Gost

0 0

Maja, evo baš čitam što si napisala. Ja sam i pratitelj i lokalac, i aktivno radim i na turama s našima i strancima i kao lokalac po gradu. 

E sad, sa našima u zadnjih 3 mj.radim nešto manje. Više radim s japancima na turama i razgled grada. 

Ja za izlete/putovanja s našim ljudima dobijem 70 - 100 eura po danu i da u nekim gradovima se od mene očekuje da budem lokalac (mada sam sad više rekla da nema šanse, čak niti u Beču). 

Za ture sa strancima dobijem oko 450 - 550 kn po danu, s time da uvijek na kraju dobijem napojnicu oko 145 - 200 eura. Na žalost ideja davanjanapojnica, pa makar iole, za odrađen trud i skakanje oko svake njihove želje, u našim krajevima i našim gostima nije prihvatljiva. 

Osim što sam agencijama rekla da više ne idem na putovanja, a da nemam lokalca svugdje, rekla sam i da ću čitati u busu info o državama, gradu i sl...(tako to rade japanci). Ne budu me više iskorištavali za sve i sva. I eto...opet me zovu da radim. 

Kao lokalac mogu reći: da bolje smo plaćeni, ali isto tako, tečaj za pratitelja platila sam 2000 kn, a tečaj za lokalca 6500 kn + pričam 3 jezika, a puno teže je raditi na stranom jeziku, tako da mislim da je to opravdano. 

Ono što ja mislim da je problem: pratitelji/vodiči koji su tzv. nelojalna konkurencija. Znam ekipu koja će odraditi maturalac za 40 - 50 eura po danu ili lokalno vođenje za 30. To je sramota i nepoštivanje profesije i ostalih kolega. Naravno da više nitko nikada neće platiti više, kada čuju da postoje oni koje rade posao za ovakvu cijenu. 

Prije sam držala i instr.iz stranih jezika, naplaćivala sam 80 kn po školskom satu. I onda su došli oni koji to danas rade i za 50 kn po punom satu. - Mislim, neka se radi i zarađuje, ali za Boga miloga, poštujte vrijeme utrošeno na vlastito obrazovanje i specijalizacije, i uložen novac. Takve cijene su meni pljuvanje na vlastiti rad i ne budem i nisam htjela popustiti. 

Maja i ja se slažem, trebalo bi organizirati neku udrugu koje će se baviti zaštitom pratitelja. Male lokalne agencije učinit će sve kako bi uštedile kunu viška, a mnogi nisu ni svjesni koju lovu mlate u svakom slučaju.

Gost

Gost

0 0

Maja, evo baš čitam što si napisala. Ja sam i pratitelj i lokalac, i aktivno radim i na turama s našima i strancima i kao lokalac po gradu. 

E sad, sa našima u zadnjih 3 mj.radim nešto manje. Više radim s japancima na turama i razgled grada. 

Ja za izlete/putovanja s našim ljudima dobijem 70 - 100 eura po danu i da u nekim gradovima se od mene očekuje da budem lokalac (mada sam sad više rekla da nema šanse, čak niti u Beču). 

Za ture sa strancima dobijem oko 450 - 550 kn po danu, s time da uvijek na kraju dobijem napojnicu oko 145 - 200 eura. Na žalost ideja davanjanapojnica, pa makar iole, za odrađen trud i skakanje oko svake njihove želje, u našim krajevima i našim gostima nije prihvatljiva. 

Osim što sam agencijama rekla da više ne idem na putovanja, a da nemam lokalca svugdje, rekla sam i da ću čitati u busu info o državama, gradu i sl...(tako to rade japanci). Ne budu me više iskorištavali za sve i sva. I eto...opet me zovu da radim. 

Kao lokalac mogu reći: da bolje smo plaćeni, ali isto tako, tečaj za pratitelja platila sam 2000 kn, a tečaj za lokalca 6500 kn + pričam 3 jezika, a puno teže je raditi na stranom jeziku, tako da mislim da je to opravdano. 

Ono što ja mislim da je problem: pratitelji/vodiči koji su tzv. nelojalna konkurencija. Znam ekipu koja će odraditi maturalac za 40 - 50 eura po danu ili lokalno vođenje za 30. To je sramota i nepoštivanje profesije i ostalih kolega. Naravno da više nitko nikada neće platiti više, kada čuju da postoje oni koje rade posao za ovakvu cijenu. 

Prije sam držala i instr.iz stranih jezika, naplaćivala sam 80 kn po školskom satu. I onda su došli oni koji to danas rade i za 50 kn po punom satu. - Mislim, neka se radi i zarađuje, ali za Boga miloga, poštujte vrijeme utrošeno na vlastito obrazovanje i specijalizacije, i uložen novac. Takve cijene su meni pljuvanje na vlastiti rad i ne budem i nisam htjela popustiti. 

Maja i ja se slažem, trebalo bi organizirati neku udrugu koje će se baviti zaštitom pratitelja. Male lokalne agencije učinit će sve kako bi uštedile kunu viška, a mnogi nisu ni svjesni koju lovu mlate u svakom slučaju.

Studentica

Gost

0 0

Pozdrav svima,

Svi savjeti su dobrodošli, pogotovo od onih koji su bili u istoj/sličnoj situaciji:

Studentica sam 3. godine povijesti umjetnosti/etnologije i kult. antropologije, govorim i pišem napredno engleski, upisujem upravo 3. stupanj španjolskog, znam osnove njemačkog. Imam raznoliko radno iskustvo - zadnje je rad na recepciji hotela *** više od pola godine (u 1. mjesecu će biti godinu dana). Taj rad na recepciji nije uključivao samo sjedenje i čekanje, nego sve živo - od penjanja na 3.kat hotela vidjet zašto čovjeku ne radi satelitska, do trčanja na policiju i u TZ nositi prijavnice, a radno vrijeme mi je često bilo i po 10 sati dnevno. Netko se snađe u tom poslu, a netko ne.
Voljela bih tijekom studija steći još nekakvo iskustvo, konkretno zanima me rad preko student servisa u turističkoj agenciji. Mislim, postoji li to, primaju li neke agencije u Zagrebu studente, i ako primaju koje su to? Stvarno mi je to velika želja - bez obzira na to kolika će mi biti plaća, kakvo će biti radno vrijeme - ja samo želim nekakvo iskustvo, a ujedno i vidjeti dali to stvarno želim raditi u životu.
Jeli pametno uzeti životopis i obilaziti agencije, ili će me blijedo gledati ako to napravim?

Trenutno para za tečaj za vodiča nemam, ali uskoro bi se moglo skupiti bar za tečaj za pratitelja. Dali bi mi to pomoglo pri traženju posla preko sc-a ?

Lina Borčić, Pavleti

Gost

0 0

Tražimo turističke pratitelje ili vodiče za jednodnevne izlete, polasci iz Zagreba, najčešće vikendom, razgovori već ovaj tjedan. Za detaljne informacije idemija@pavletic.hr

Kontinet

Gost

0 0

Draga Jelena, čitam tvoje komentare i prestravljen sam odgovorima koje daješ i kojima savjetuješ (tj. pokušava&scaron, u biti ozbiljno sam zabrinut ukoliko je tvojih istomišljenika više za budućnost turizma lijepe naše... Kontinentali turizam je perspektiva našeg turizma pošto ne poznaje sezonu te je kao takav provodiv kroz cijelu godinu i nije nužno ovisan o vremenskim uvjetima. Dovoljno je otići do južne Štajerske (prema Graz-u) pa da vidiš kako cvjeta kontinent, imaju gosta na 6 noćenja....ili u nedalemkom Villany-u u Mađarskoj vinski turizam a što se tiće našeg Zagorja i njegovih znamenitosti Trakošćan, Kumrovec, Krapina, Varaždin mogao bih nabrajati.....a OPG- ovi u Baranji, Vina u Srijemu, Slavonija, Gorski kotar....nadam se da te nisam previše opteretio s informacijama? Zato draga, da bi uopće znala o čemu pričaš najprije se malo informiraj o bližoj okolini gdje pa ćeš možda i pridonijeti zanimanju kojeg si odabrala....zasada s takvim kadrom koji ima razmišljanja poput tvog nije ni čudno da nam na (ljetni) odmor dolaze trećerazredni turisti. Sretno.

gost

Gost

0 0

aktualno znam da agencija via putovanja iz zagreba organizira tečajeve po super cijenama (izleti uključeni) i još garantiraju honorarni posao najboljim polaznicima.. pa eto koga zanima... www.via.hr

tomek

Gost

0 0

Pozdrav!

Ima ko iskustva s agencijom toptours poljak?

Vidim da im počinje krajem mj. tečaj za pratitelje pa razmišljam da upišem...

ana

Gost

0 0

MOŽE LI MI NETKO POMOĆI..

IMAM GRUPU STRANACA U HRVATSKOJ ZA TREĆI MJESEC,ZANIMA ME KOJU PROVIZIJU MOGU TRAŽITI OD AGENCIJE KOJOJ PROSLIJEDIM GRUPU..

Studentica

Gost

0 0

Preporučam toptoursov tečaj! Upravo polažem usmene, kupila ga preko prošle ponude dana. Duplo jeftiniji od ostalih, a mislim da nema prevelikih razlika

cro

Gost

0 0

moja je preporuka definitivno VMD agencija....jedini koji sve rade točno po pravilima, i kod kojih se moraš potruditi da bi završio tečaj, i stavrno te nauče sve i svašta!

karlo

Gost

0 0

Yra

Gost

0 0

Paula

Gost

0 0

DA LI IKO ZNA OĆE LI SE U VELJAČI ILI NAREDNIH MJESECI ODRŽAVAT TEČAJEVI ZA TURISTIČKOG PRATITELJA ILI VODIČA? a da nije agencija Petros u Zagrebu?  AKO IKO ZNA.... (POŽELJNO NA PODRUČJU SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE)

lena

Gost

0 0

Ja sve ovo čitam i ne znam šta da kažem.Položila sam tečaj za tur.pratitelja u Splitu prije dvije godine preko agencije Autotrans i do dan danas me nitko nije angažirao.Nema agencije u kojoj nisam bila i stavila se na raspolaganje i to po nekoliko puta.Tečno govorim engleski i talijanski,a dobro se služim njemačkim i francuskim,fakultetski sam obrazovana,komunikativna i ozbiljna.Zaista ne znam šta da radim.Bilo koji savjet bi mi dobro došao,molim vas.Možda nešto radim krivo.Inače,ovo nije antireklama za navedenu agenciju,oni su svoj dio posla profesionalno odradili i nisu krivi što ja ne radim.Stvarno ne znam šta da radim.Ispada da sam bacila te novce. Pomozite sa kakvim pametnim savjetom,please!!!!!!!!

gošća

Gost

0 0

pozdrav svima, ima li netko iskustva u direktnom poslovanju sa stranim agencijama?

uzaludno pokusavam pronaci informacije o poslu pratitelja za strane turisticke agencije. radi se o tome da me kontaktirala strana agencija bi il im vodila grupu tjedan dana po jadranu buduci da dobro poznajem jezik koji traze - nizozemski. nisam zavrsila nikakve tecajeve ni seminare. jasno mi je da po gradovima moramo uzeti lokalnog vodica ali me zanima mogu li ja njima ovako direktno bez posrednistva hrvatske agencije biti pratitelj tokom putovanja? 

lana

Gost

0 0

Ti moraš imati uz sebe uvjerenje turističkog pratitelja i ugovor o djelu koji sklapaš sa agencijom za koju vodiš. Ako nemaš to, a zaustavi te inspekcija plaćaš kaznu jer radiš na crno.

No, ja ovaj posao radim već 6 godina i do sada me nikada nije zaustavila inspekcija.

Drago

Gost

0 0

Postovanje,ja sam turisticki pratitelj i vodic za Spanjolski jezik,radim u poslovima export-importa i kao pratitelj za strance koji rade iskljucivo izmedju Spanjolske i zemljama bivse Jugoslavije,ako ste zainteresirani javite mi se na telefon - 091 899 88 45

semafor

Gost

0 0

Možeš im biti pratitelj bez posrednika, samo kako ćeš im naplatiti uslugu kad nemaš otvoren obrt niti položen tečaj za pratitelja? U tome grmu leži zec...

Ako pitaš za zakon, prvo bi trebala položiti tečaj/ispit za pratitelja i izdati im račun, a to možeš samo ukoliko imaš otvoren obrt ili agenciju.

Inače, što se tiče naših agencija one u 90 posto slučajeva ispišu ugovor o djelu, koji

se nakon obavljenog posla baci u koš, služi im samo u slučaju da naleti inspekcija. Novac iskeširaju vodiču na ruke i tako izbjegavaju plaćanje pdv-a na iznos u ugovoru.  Dok sam bio student, potpisivao bi takav ugovor o djelu sa našom agencijom i oni bi mi uplatili dnevnicu na moj račun, ali tada bi i platitili pdv na taj račun.

Ti ugovori o djelu nisu ništa drugo nego rad na crno. Vodič radi na crno a agencija

izbjegava plaćanje poreza. Mislim da ubuduće to neće više dugo moći tako, pogotovo otkad je Linić ministar financija. Odzvoniti će kad tad takvom radu.

mmii

Gost

0 0

aj ne seri sto travel europe ti nije platio ta agencija  je jedina koja placa na vrijemu u nesoj hrvatskoj

Tomislav

Gost

0 0

Samo osvrt na Maju i Gosta ispod Maje..  Koke drage, precijenile ste se. Zamisli, 400-550 kn /dan + napojnice 150+ eura? i još je malo?? Zamisli, i radi se na stranom jeziku i to cijeli dan moraš zabavljati goste? ha?? 

----------------------------------------

Može vas bit sram jer takav pristup se direkt odražava prema gostima pa nije čudo da se ljudi sve više žale. Sramota! Jasno, zlatno doba je prošlo, navikle ste na velike novce i sad je ispod časti raditi za manje od navedenih iznosa, a kamoli da se radi nešto 'što nije moj posao'.. ( ma daj im karte, nek se snađu sami po gradu, 'O NE; ja van busa nemam nista s njima'..itd..

Već sam se nagledao takvih kao vi u poslu, stoga s guštom TAKVIMA rusim cijene i goste 'preotimam' s veseljem.

Dajte učinite uslugu gostima i jadnom HR turizmu i izgubite se sa poslova u turizmu.

Točno, vodiče/pratitelje treba zaštiti upravo od takvih kao vi.

Roko

Gost

0 0

Istina je,može se zaraditi,dko recimo u mom slucaju nije istina.Ja govorim takozvane egzoticne jezike s svojom državom imam samo sranja.Sva sreca sto se snalazim vani.Vidmi Hrvatinu koji jedva prica hrvatski a vodi korejance,ili kineze ili japance.Ja govorim sva tri i ne vodim ih.God bless the imigration.

Vizigoth

Gost

0 0

Dali mi neko može objasniti, kako otvoriti samostalnu djelatnost, kao turistički pratitelj i kolika su minimalna davanja za mirovinsko i zdravstveno kao takav.Hvala!

UPOZORENJE: STA putovanja ne snosi odgovornost za komentare posjetitelja. Komentari odražavaju osobno mišljenje pojedinca. Zadržavamo pravo na ne-objavu ili obris teme.

All we do is travel

S posjetom i korištenjem web stranice pristajete na kolačić. Pročitajte više o kolačićima.

STA putovanja
Andrije Hebranga 22, 10 000 Zagreb

0800 19 98

info@staputovanja.com

Svaki radni dan nas između 9 i 17 sati možete dobiti na telefonskim brojevima:

ZAGREB
T: 01 488 63 40
M: 099 488 63 40
F: 01 488 63 45
L: Ulica Andrije Hebranga 22, Zagreb

LJUBLJANA
T: +386 (0)1/ 439 16 90